Minipivovar Mayzus Chotoviny: Důležité je dát pivu to, co má mít

Minipivovar Mayzus Chotoviny začal vařit pivo sice až koncem roku 2012, přesto v největší tuzemské degustační soutěži si vydobyl hned několik ocenění včetně toho nejcennějšího – v roce 2017 získal hlavní festivalovou cenu Světovou pivní pečeť. Hlavní certifikovanou cenu ze soutěže oceněných medailistů z jednotlivých kategorií pivovarů převzal sládek Petr Adámek za polotmavou „třináctku“ Vienna Spezial 1913.


„Za dobu, co se této soutěže účastním, tedy od začátku našeho pivovaru, se naše pivo jen dvakrát neumístilo,“ přemítá sládek Petr Adámek, duše chotovinského pivovaru. A jaký má recept na úspěch v tak prestižní soutěži? „Rozhodně používat kvalitní suroviny, nešidit výrobu, neulehčovat si nic při procesu vaření i při procesu ležení – dát pivu prostě to, co má mít. Člověka to ale hlavně taky musí bavit!“ popisuje svůj pohled na výrobu piva. Na otázku,
jaké to je od rána ochutnávat pivko, odpovídá s úsměvem: Kdybych pořád ochutnával, tak na vaření nemám čas…“


Vienna Spezial 1913 soutěžila v kategorii Evropský ležák. „Do vídeňského ležáku evropského typu musíte použít předepsané chmely a slady, pivo je méně hořké. Naše speciální vídeňské pivo jsme uvařili tradiční technologií převážně z vídeňského a mnichovského sladu a s použitím německých chmelů Hallertauer. Vyrobili jsme ho u příležitosti stého výročí císařských manévrů v Chotovinách,“ popsal Adámek vítězné pivo.


„Loni jsem získal v kategorii American Pale Ale druhé místo s pivem Cadillac. S ním jsem uspěl i na Jarní ceně sládků, kde vyhrálo. Je to lehčí třináctka, jde o více prokvašené pivo, je dobře pitelné, je pěkně voňavé. Vedle amerických chmelů používám i český chmel. Ten mu dá onu základní hořkost. Počet konzumentů, kteří vyhledávají „ejly“ se zvětšuje. Je to populární záležitost.“


Připomíná, že v Chotovinách se pivo vařívalo už ve středověku. Pivovar měl být v činnosti už v roce 1586. Jak se lze dopátrat, dole v Záhoří byl v minulosti také pivovar, Zavřeli ho po první světové válce.


„Kam zařadit náš pivovar? Velikostí jsme úplně mikropivovar. Výstav piva máme do nějakých 300 hektolitrů. V pivovaru dělám všechno sám, pivo i rozvážím. Úspěchy v soutěžích jako zpětná vazba potěší.“


Sládek chotovinského minipivovaru do letošního ročníku Mezinárodního pivního festivalu přihlásil poměrně dost vzorků: opět Cadillac, dále výčepní desítku, za kterou loni dostal Zlatou pivní pečeť. „Po dvou letech jsem přihlásil i stout, se kterým jsem v letech 2013 a 2014 v kategorii vyhrál, a také vídeňský ležák i IPU. Veřejnost bude mít možnost piva přihlášená do degustací v pavilonu Z během festivalu ochutnat,“ láká Petr Adámek návštěvníky na ochutnávku úspěšných piv z chotovinského pivovaru.

V neděli 13.října zemřel zcela náhle a nečekaně, plný životní síly a elánu, pan Alois Srb. Byl zakladatelem tradice pivních slavností a pivních festivalů v České republice. 34 let pořádal s obrovským nadšením, láskou a neuvěřitelnou energií Slavnosti piva v Táboře, Mezinárodní pivní festival Českých Budějovicích a Litoměřicích.

Náhle odešel, na jeho stole zůstal rozpracovaný 35.ročník a v jeho hlavě spousta dalších plánů.

Čest jeho památce!

Alois Srb